Kwiecień 2012 r. Na Głodówce odbyły się dwu dniowe warsztaty taneczne, prowadzone przez dh Monikę Firek. W warsztatach brali udział również harcerze z naszej drużyny. Było bardzo wesoło.
Kurs Pierwszej Pomocy 6-10 czerwca 2012r.
Nasza drużynowa mgr Teresa Sejud brała udział w Kursie Pierwszej Pomocy. Kurs prowadzili Instruktorzy z Harcerskiej Służby Ratowniczej (HSR) . Szkolenie było bardzo intensywne, ale wszystkim udało się je ukończyć. Uczestnicy otrzymali Certyfikaty Ratownika ZHP oraz „brązowe blachy”, które noszą na mundurach.
Przerzeczenie Harcerskie 21.06.2012 r.
Harcerze z naszej drużyny złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Na Przyrzeczeniu byli obecni goście z Hufca m.in. Komendant hm Marian Antonik a także Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej, Stanisława Urbaniak, rodzice oraz drużyna starszoharcerska „Ochotnickie Orły”. Harcerze otrzymali Krzyże oraz Książeczki Harcerskie.
Obóz letni w Mielnie 30.06-15.07. 2012 r.
Harcerze z naszej drużyny, razem z drużynową wyjechali na dwutygodniowy obóz letni do Mielna. Mieszkali w namiotach i uczyli się harcerskiego życia. W czasie pobytu prócz obowiązków takich jak pionierka, warta, dyżury w kuchni, nauka piosenek, samarytanki, terenoznawstwa itp. mieli też dużo zabaw, gier, konkursów i wycieczek. W ciągu dnia, gdy tylko dopisywała pogoda chodzili na plażę i kąpali się w zimnym morzu. Wieczorem przy ognisku śpiewali piosenki. Ponieważ dla większości był to pierwszy obóz to musieli przejść chrzest. Mieli do pokonania wiele trudnych zadań a, na końcu całowanie Neptuna w płetwę i kąpiel w zimnym morzu. Z obozu zostało wiele wspaniałych wspomnień.
Inauguracja Roku Harcerskiego 5.10.2012r.
Byliśmy w Nowym Targu na Inauguracji Roku Harcerskiego 2012/2013. Braliśmy udział w grze miejskiej, a później była prezentacja drużyn w MDK. Wieczorem, na zakończenie uroczystości odbyła się Msza św.
Święto Niepodległości - 11 listopada.
Z okazji Święta Niepodległości nasza drużyna bierze udział w uroczystej Mszy Św. w Kościele w Ochotnicy Górnej w której oprócz harcerzy uczestniczą również mieszkańcy Ochotnicy, Związek Podhalan, Strażacy, Koło Gospodyń Wiejskich i Akcja Katolicka. Po Mszy Św. idziemy z procesją do Krzyża Niepodległości, gdzie składane są wiązanki, zapalane znicze oraz śpiewane są pieśni kościelne i patriotyczne.
Drużyna "Sokoły" bierze udział w uroczystych spotkaniach organizowanych w rocznicę ostatniej misji załogi Liberatora "California Rocket", śmierci jego dowódcy. por. pilota Wiliama J. Beimbrinka i akcji uratowania lotników przez żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców wsi Ochotnica.
Spotkanie rozpoczęło się w Uroczysku Pamięci pod Przełęczą Pańska Przechybka, na terenie Gorczńskiego Parku Narodowego. Następnie
w Wiejskim Ośrodku Kultury uczestnicy zapoznali się z ekspozycjami stałymi, prezentacj ą multimedialną ukazującą aktualne działania w dziedzinie ochrony dziedzictwa lotniczego w Polsce, prezentacją filmu lotniczego oraz brali udział w grze interaktywnej.
Betlejemskie Światełko Pokoju 16.12.2012r.
W Ochotnicy Górnej, na uroczystej Mszy Św. o godz. 16.00 odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju. Przybyli z nim harcerze z Hufca Podhalańskiego. Po Mszy św. wszyscy udali się do Wiejskigo Ośrodka Kultury na poczęstunek i zwiedzanie miejscowego muzeum.
Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie NarodzeniaChrystusa w Betlejem.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.
Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.
W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP "Głodówka", Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: prezydent RP, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmu i prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju również do wschodnich sąsiadów - do Rosji, na Litwę, Białoruś i Ukrainę.
II Spotkanie na Szlaku Twórców Ludowych Łuku Polskich Karpat w Ochotnicy Górnej - Studzionki.
1 maja 2013r. w święto Józefa Rzemieślnika na Studzionkach, przysiółku Ochotnicy Górnej, odbyło się II Spotkanie Artystów, Twórców Ludowych oraz Ludzi Kultury na niezwykłym SZLAKU. Tym szlakiem przemieszczali się potomkowie naszej góralskiej tradycji, związanej z pasterstwem owiec, kóz. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego wysłuchania Mszy św. w intencji górali i twórców ludowych odprawionej przez ks. Jana Gacka kapelana Związku Podhalan. Licznie przybyli turyści i miłośnicy sztuki zostali podjęci wspaniałymi specjałami kuchni góralskiej oraz mogli wziąć udział w warsztatach rękodzieła artystycznego. Można było się również zaopatrzyć w znakomite domowe przetwory.
Oddanie i poświęcenie budynku szkoły w Ochotnicy Górnej po rozbudowie.
30 września 2013r. w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej i Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej nastąpiło uroczyste oddanie i poświęcenie budynku szkoły po rozbudowie.
Inwestycja była sfinansowana ze środków Unii Europejskiej, rządowych oraz samorządowych.
W Szolnym Schronisku Młodzieżowym w Ochotnicy Górnej odbyło się zimowisko harcerzy z Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej i Ochotnicy Górnej. Harcerze wzięli udział w zajęciach z pierwszej pomocy, szyfrowania, znaków patrolowych oraz stopni harcerskich. Były również rozgrywki sportowe na śniegu i zajęcia artystyczne. Budowaliśmy najwyższą "górę śniegową", robiliśmy korale, wyklejaliśmy zimowy pejzaż, bawiliśmy się do późnego wieczora i śpiewaliśmy harcerskie piosenki. Wzięliśmy udział w ognisku oraz zwiedziliśmy salę pamięci poświęconą katastrofie lotniczej z okresu II Wojny Światowej. W ostatni dzień była wycieczka do Uroczyska Pamięci Katastrofy Liberatora w Jaszczem. Było bardzo dużo śniegu ale daliśmy radę.
Zlot na 100-lecie Harcerstwa w Zakopanem 1-7.07.2013r.
W Zakopanem odbył się zlot na 100-lecie harcerstwa. Harcerze przyjechali nie tylko z Polski, ale także z Litwy, Słowacji, Węgier i Holandii. Zostaliśmy zakwaterowani w namiotach na Równi Krupowej. Nastepnie odbył się przemarsz na Plac Niepodległości gdzie było uroczyste wręczenie Sztandaru im. Kurierów Tatrzańskich, Hufcowi Podhalańskiemu. Pod wieczór rozpoczęły się koncerty, występy artystyczne i zabawa. Na zlocie harcerze mieli duzo atrakcji m.in. malowanie na szkle i robienie biżuterii, tańce integracyjne, zajęcia z pierwszej pomocy, zabawy i gry. Dużą atrakcją była Wioska Słowiańska.Harcerze wybrali się też do parku linowego, na grę miejską, na basen oraz do Muzeum Zakopiańskiego. Były równiez spotkania, m.in. z Tiną Małkowską (wnuczką Andrzeja i Olgi Małkowskich), z Barbarą Wachowicz i Rzecznikiem Praw Dziecka. Zlot zakończył się uroczystą Mszą Św. i poświęceniem Sztandaru Hufca Podhalańskiego.
Betlejemskie Światełko Pokoju 15.12.2013r
„Wyjdź z cienia – pokaż dobro” - to hasło towarzyszące w tym roku wędrówce Betlejemskiego Światełka Pokoju.
W tym roku Światło zostało odebrane od skautów słowackich
o północy z 14/15 grudnia 2013 roku w Zakopanem.
Następnie odbyła się wielka uroczystość w Krakowie, podczas której Kardynał witał Światło w Małopolsce. Po uroczystej mszy świętej przedstawiciele wszystkich hufców z Chorągwi odbierali lampiony ze Światłem i rozwozili je do wszystkich parafii na swoim terenie.
Do Ochotnicy Górnej Światełko Betlejemskie przywieźli przedstawiciele Hufca Podhalańskiego i przekazali Proboszczowi Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Ochotnicy Górnej, na uroczystej Mszy Św. w dniu 15.12.2013 roku, o godz. 16.00.
Na uroczystość zaproszeni byli przedstawiciele władz Gminy Ochotnica Dolna, pracownicy Urzędu Gminy, Dyrektorzy Szkół oraz mieszkańcy Ochotnicy Górnej.
Do 24 grudnia każdy harcerz i harcerka będzie pełnić służbę Strażnika Betlejemskiego Światła Pokoju. Niech ta piękna posługa będzie prawdziwym znakiem braterstwa i pojednania.
Biwak zimowy 10 -12 stycznia 2014 r
W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Ustrzyk, w Ochotnicy Górnej odbyło się zimowisko harcerzy z Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej i Ochotnicy Górnej. Naszymi opiekunami były hm. Barbara Ufir, pwd. Hanna Kalata, pwd. Beata Koszut i pwd. Teresa Sejud.
Hasło tegorocznego biwaku to: "Myślę, więc segreguję". Harcerze w ramach projektu ekologicznego uczyli się o segregacji śmieci. Uczestnicy biwaku robili stroje ekologiczne, malowali plakaty pod hasłem "Śmieci segregujemy, w zieleni żyjemy", robili eko-ludki, ekologiczną kartkę na walentynki oraz redagowali "Radosną gazetę". Druhna Basia uczyła harcerzy piosenek i struktury w ZHP. Wieczorem odbył się pokaz mody ekologicznej, podczas którego prezentowane były stroje wykonane z odpadów. W środku nocy wszystkich obudził alarm mundurowy, po czym harcerze, którzy niedawno wstąpili do harcerstwa złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Harcerze mieli także grę terenową na śniegu i robili mumię. Dużym przeżyciem były zajęcia z musztry, którą przeprowadził hm. Henryk Chrobak. Przyjechał odwiedzić harcerzy na biwaku z phm. Piotrem Korczakiem. Przez te trzy dni wszyscy miło spędzili czas i będą mieli wspaniałe wspomnienia.
INAUGURACJA ROKU HARCERSKIEGO 2014/2015
13.09.2014 roku harcerze pojechali do Zakopanego na HARCERSKI START – czyli Inaugurację Roku Harcerskiego 2014/2015. Spotkanie odbyło się w Liceum Balcera. Tam harcerze wzięli udział w jarmarku na którym mogli sprzedawać i kupować za ”jarmarczne pieniążki” wykonane przez siebie różnego rodzaju produkty, przedmioty, usługi. Dużą popularnością cieszył się „Pucybut”.
Następnie harcerze złożyli wiązanki pod Tablicą Pamięci Kurierów Tatrzańskich na Pęksowym Brzysku.
Inauguracja zakończyła się uroczystą Mszą Św. na Krzeptówkach.
HARCE ZASTĘPÓW
10- 12 października to HARCE ZASTĘPÓW w Schronisku Młodzieżowym na Głodówce w Bukowinie Tatrzańskiej. Zastęp ”Szarotki” z naszej drużyny z druhnami Moniką Gierczyk i Teresą Sejud przez trzy dni zdobywał punkty dla drużyny biorąc udział w grze terenowej w której trzeba było zmierzyć się z różnymi zadaniami np. rozkładanie namiotu na czas, gotowanie wody na ognisku, wyznaczanie azymutu, obliczanie skali. Oprócz tego punktowane było umundurowanie, przygotowywanie posiłków pod kątem zdrowej żywności. Na ognisku zastępy musiały się zaprezentować – piosenka zastępu, okrzyk. Po podliczeniu konkurencji nasz zastęp utrzymuje w czołówce. Kolejne harce będą w styczniu w Ochotnicy Górnej.
WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO
21.10.2014 z druhnami Teresą Sejud i Moniką Gierczyk byliśmy na wycieczce w Zakopanem. Ponieważ ubiegamy się dla naszej drużyny o imię Andrzeja i Olgi Małkowskich naszym celem było zwiedzenie Muzeum Małkowskich w Zakopanem. Nasępnie poszliśmy na grób Małkowskich gdzie zapaliliśmy znicze i uczciliśmy pamięć zmarłych. Udaliśmy się również na Stary Cmentarz na Pęksowym Brzysku pod Tablicę Pamięci Kurierów Tatrzańskich. Wróciliśmy późnym popołudniem bardzo zadowoleni. Pogoda nam dopisała.
„BITWA OCHOTNICKA”
25.10.2014r harcerze wzięli udział w uroczystościach z okazji rocznicy „BITWY OCHOTNICKIEJ”, która miała miejsce 18-21 października 1944 roku w Ochotnicy. Po uroczystym przywitaniu gości odbyło się otwarcie wystawy poświęconej partyzantom. Następnie mogliśmy zobaczyć rekonstrukcję historyczną Bitwy Ochotnickiej. Kolejnym punktem były występy słowno – muzyczne dzieci i młodzieży szkolnej. Na zakończenie wzięliśmy udział w sesji edukacyjna pt. „Znaczenie Bitwy Ochotnickiej”. W czasie uroczystości była degustacja potraw regionalnych i muzyka góralska.
WYCIECZKA DO KRAKOWA
25.11.2014r. to wycieczka naszej drużyny do Krakowa. Pierwszym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Lotnictwa Polskiego gromadzące eksponaty związane z historią lotnictwa. Mogliśmy również zwiedzić helikopter papieski. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Armii Krajowej, które upowszechnia wiedzę o Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. W czasie zwiedzania dowiedzieliśmy się także o działalności harcerzy Szarych Szeregów - najmłodszych żołnierzach Armii Krajowej.
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 28.12.2014 r.
POKÓJ JEST W NAS! –to motto tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju. „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”. Święty Jan Paweł II. Tyle bowiem wokół nas zła na ile pozwolimy i tyle może być dobra – ile uczynimy.
Do Ochotnicy Górnej Światło dotarło 28 grudnia 2014r. za pośrednictwem delegacji z Hufca Podhalańskiego. Światełko zostało uroczyście wniesione do kościoła podczas wieczornej Mszy Św., po czym zostało przekazane zaproszonym gościom z terenu Gminy Ochotnica Dolna i mieszkańcom Ochotnicy Górnej. Po Mszy Św. odbyło się krótkie spotkanie w Wiejskim Ośrodku Kultury. Był też gorący posiłek W tym roku w kościele pw. św. Józefa Robotnika w niedzielę 14 grudnia o godzinie 10:00 harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego wprowadzenia Betlejemskiego Światła Pokoju na ołtarz sviteckiego kościoła. Rękoma słowackich skautów, przemierzyło ono drogę z Wiednia. Na Słowację przybyły reprezentacje harcerskie z całej Polski. Do Polski trafiło ono przez ręce Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Małgorzaty Sinicy. Następnie delegacje zabrały Światło do swoich Chorągwi i Hufców.
BIWAK W SCHRONISKU MŁODZIEŻOWYM "USTRZYK" W OCHOTNICY GÓRNEJ
Biwak odby się 22-20.03.201 HASŁO BIWAKU: "WIEM SKĄD JESTEM …"
W biwaku wzięły udział drużyny z Ochotnicy Gónej, Białki Tatrzańskiej, Skrzypnego. Celem biwaku było zobycie podstawowych umiejętności i doświadczeń harcerskich (zajęcia z terenoznawstwa, musztry, piosenki harcerskiej, samarytanki).Harcerze poszerzyli swoje wiadomości i umiejętności w zakresie dziedzictwa kulturowego Podtatrza: poznanie tradycji, obrzędów, uświadomienie wartości gwary, stroju, zwrócenie uwagi na znaczenia środowiska naturalnego regionu Podhala, poszerzenie wiadomości o Gorczańskim Parku Narodowym. Było również dużo zabaw i gier.
1 MAJA 2015R - ŚWIĘTO TWÓRCÓW LUDOWYCH NA STUDZIONKACH W OCHOTNICY GÓRNEJ.
Harcerze spotkali się na Studzionkach. Wzięli udział w uroczystej Mszy Św. a następnie koncercie muzyka z Ukrainy. Mogli podziwiać wytwory twórców ludowwych i spróbować potraw regionalnych
29 MAJA 2015R - NIEDZIELA PALMOWA
Harcerze uczestniczyli we Mszy Św. a następnie w Drodze Krzyżowej, czytając rozważania.
8 MAJA 2015R - Harcerze uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. z okazji obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
15 MAJA 2015R - KONKURS "OLGA I ANDRZEJ MAŁKOWSCY"
Harcerze pisali konkurs wiedzy na temat życia i działalności Olgi i Andrzeja Małkowskich, twórców harcerstwa na ziemiach polskich. Pierwze miejsce zdobyła Małgorzata Czajka (szkoła podstawowa) i Patrycja Królczyk (gimnazjum).
1CZERWCA 2015 ROK - UROCZYSTE NADANIE DRUŻYNIE IMIENIA "9 PODHALAŃSKA DRUŻYNA HARCERSKA IM. OLGI I ANDRZEJA MAŁKOWSKICH"
To bardzo ważny dzień dla naszej drużyny. W Sromowcach Wyżnych, przy "Cisowym Dworku" - miejscu które stworzyła Olga Małkowska - zostało nadane naszej drużynie imię "3 DH im. Olgi i Andrzeja Małkowskich" i został nam wręczony proporzec drużyny. Razem z nami była drużyna z Białki Tatrzańskiej, której nadano imię "18 DH im. Olgi Małkowskiej".
Na uroczystość przybyła wnuczka Małkowskich, Krystna Małkowska, mieszkająca na stałe w Londynie.
Swoją obecnością zaszczycili nas również:
Dyrektor Szkoły Podstawowej, Stanisława Urbaniak
Dyrektor Gimnazjum nr 3, Kinga Cebula
Poseł Gut-Mostowy
Posłanka Anna Paluch
Przewodniczący Rady ZHP Chorągwi Krakowskiej, hm. Henryk Chrobak
Komendant Hufca Podhalańskiego, hm. Marian Antonik
hm. Barbara Ufir
pdh. Piotr Korczak - fotograf "KRONOSMEDIA"Drużyny dostały w prezencie, od posła Guta-Mostowego, maszty.
Po uroczystościach w budynku "Watra" przybliżyliśmy wszystkim przybyłym życie i działaność naszych patronów, wiersze Olgi Małkowskiej oraz śpiewaliśmy piosenki harcerskie. Na zakończenie wszyscy spotkali się przy grilu.